Luba

Luba 1 milion. Ogromne terytorium Luby, obejmujące całą południowo-wschodnią część DRK, aż po Tanganika i Jezioro Mweru, jest jednorodne pod względem językowym i kulturowym, ale mieszane rasowo. Choć historia ludu Luba to przemoc i wojna, ich styl artystyczny charakteryzuje się harmonijną integracją form powiązanych organicznie. Wspaniałe osiągnięcia artystyczne Luby wynikają z trafnego przenikania się różnych elementów rasowych i kulturowych oraz z wysokich standardów panujących w sądzie. Sztuka Luba zaliczana jest do najlepszych w Afryce. Artyści zajmowali uprzywilejowane miejsce w hierarchii. Artysta Luby niósł na ramieniu ceremonialny topór, godło prestiżu i godności jego pozycji. Niektórzy spośród uczniów byli rekrutowani spośród zdeformowanych, którzy nie mogli ani polować, ani być wojownikami, i uważano, że mają bliski kontakt z magią.

Do cech rzeźby Luby należą: misterna fryzura, często w kształcie krzyża lub opadająca jak kaskada; rowkowana, ukośna taśma oddzielająca linię włosów od czoła; oczy w kształcie ziaren kawy; małe uproszczone “uszy kota”; ornamenty ozdobne w reliefie na ciele; powierzchnia misternie obrobiona i wypolerowana. Tradycyjne rzeźby są przeznaczone dla przodków i kultów duchowych, do celów inicjacyjnych, medycznych i wróżbiarskich. Ulubionym motywem rzeźby była kobieta, ponieważ zgodnie z mitem Luba, vilie była pierwszą kobietą duchową, założycielką klanu i gwarantem płodności i linii. Kobiety były kultowymi strażnikami, a królewskie żony odgrywały ważną rolę: wysyłane jako wysłannicy do szefów sąsiednich grup etnicznych, zawierali korzystne dla siebie sojusze polityczne oparte na małżeństwie. Niektóre figury są wolnostojące, prawie zawsze w pozycji czołowej, często z rękami na piersiach; inni to klęczące, siedzące lub stojące postacie, których podniesione ręce służą jako podpórki do misek, siedzeń i podpórek na szyję. Liczby często charakteryzują się skomplikowanymi wzorami skaryfikacji na ciele. Wróżka, pomalowana na biało, użyła mboko, siedzącej lub skulonej kobiecej postaci trzymającej miskę okradzioną kaolinem. Potrząśnie nią i przeanalizuje położenie różnych przedmiotów, które zawierała miska. W rytuale uzdrawiania czarnoksiężnik używał kabila, czyli córki ducha, która składała się z postaci i naczynia, które również umieszczano przy wejściu do domu podczas porodu. Figury są modelowane w zaokrąglone kształty i mają to, co nazywa się dodu; to jest stylistyczna tendencja do pulchności. Jeden znany sub-styl Luby został nazwany “stylem twarzy” Buli. Bardzo kontrastuje z okrągłością innych postaci Luba. Twarze są wydłużone, o ostrych, eleganckich rysach. Wiele posągów Luby nosi także magiczne składniki na czubku głowy.

Z kilku rodzajów masek używanych przez Lubę, jedną z lepiej znanych jest kifwebe, maska ​​opracowana z wybielonymi równoległymi rowkami na ciemnej ziemi. Maski z kifwebe, używane przez tajne stowarzyszenie o tej samej nazwie, pochodziły z tego terytorium. Luba przypisuje swoje pochodzenie trzem duchom, które wyłoniły się z rowu w pobliżu jeziora. Kobiecy duch był przyciągany przez ludzi i mieszkał wśród nich. Dwa męskie duchy pozostały w buszu, ale odwiedziły wioskę, w której oślepiały mieszkańców tańcząc do punktu, w którym mężczyźni błagali o inicjację. Te charakterystyczne maski różnią się bardzo, ale ogólnie charakteryzują się liniowymi wzorami na całej twarzy. Były noszone w kostiumie z rafii. Odtańczony w parach męskich / kobiecych i reprezentujący duchy, kifwebe łączy ten świat ze światem duchów. Są one używane do oznaczania ważnych okresów przemian społecznych i transformacji, pojawiających się po śmierci wodza lub jakiejkolwiek innej wybitnej osoby, lub gdy dana osoba przyjmuje ważny tytuł polityczny. Noszone w noc nowiu, są również wykonywane na cześć przodków. Są również postrzegani jako posiadający zdolności uzdrawiające. Przykłady dużych okrągłych masek z szerokimi nosami, prostokątnymi ustami i spłaszczonymi grzebieniami trafiły do ​​europejskich zbiorów do drugiej połowy XIX wieku. Przez pierwsze dwie dekady XX wieku tradycja maskowania kifwebe rozprzestrzeniła się w regionach Luba i Songye na południowym-zachodzie DRK. Kobiece maski odróżniają się od męskich masek wzorami geometrycznymi, które reprezentują piękno, w tym kropki, krzyże, ostrokąty i trójkąty. Zupełnie inne są maski Luby z zakrzywionymi rogami barana.

Okrągłe stołki Luba, wyrzeźbione z jednego pnia drzewa, mają wysoką wartość artystyczną. Zazwyczaj wspiera je kariatydowa postać kobiety klęczącej lub stojącej, siedząca spoczywająca na głowie i podtrzymywana przez podniesione ramiona. Zagłówki są również bardzo różnorodne. Luba produkowała uroczyste sztabki i berła o ogromnej różnorodności i urodzie. Podobną opiekę wykazują uchwyty adze i siekiery, z wypustkami ostrzy jak język, strzały strzały itp. W rzeźbie Luba znajdują się także bębny, wisiorki, tarcze, miechy i rury.